ABB ACQ580-01-169A-4+J400
ACQ580 PUMP SERIES DRIVES, ACQ580 (3PHASE 380 - 480 V) IP 21
Operating on a three-phase 380–480 V supply, the ACQ580 provides a rated power of 90 kW with a current of 169 A. The IP21 enclosure makes it suitable for installation in controlled indoor environments, ensuring dependable operation and long service life in demanding electrical installations.
ACQ580 PUMP SERIES DRIVES, ACQ580 (3PHASE 380 - 480 V) IP 21, CAPACITY: 90KW, CURRENT: 169A
General
Manufacturer:
ABB
Range:
ACQ
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions (cm):
28,40 x 88,00 x 37,00
Weight:
54.00kg
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%