ABB ACS580-01-293A-4
ACS580 GENERAL PURPOSE SERIES INVERTERS, ACS580 SERIES (3 PHASE…
The ABB ACS580-01-293A-4 is a high-performance general purpose inverter designed for three-phase power systems ranging from 380 to 480 V. With a capacity of 160 kW and a nominal current of 293 A, this inverter offers reliable and efficient variable speed control for a wide range of industrial applications.
ACS580 GENERAL PURPOSE SERIES INVERTERS, ACS580 SERIES (3 PHASE 380-480 V), CAPACITY: 160KW, CURRENT: 293A
General
Manufacturer:
ABB
Range:
ACS
Subrange:
580
Type of product:
General purpose inverters
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions (cm):
30,00 x 96,50 x 39,30
Weight:
69.00kg
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%