Schneider Electric ATS22D62S6
Altistart 22 Softstarter for asynchronous motor - 62 A - 230
Excl. Tax
Other options available
Backorder from our suppliers
ATS22D62S6_0
ATS22D62S6 New factory sealed
99 In Stock | Expected within 3 weeks
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
Introducing the Altistart 22 Softstarter for asynchronous motors, designed to provide enhanced control and efficiency for your electrical applications. With a capacity of 62 A and operating voltage ranging from 230 to 600V, this softstarter suits a variety of motor sizes from 15 to 37 kW.
Altistart 22 Softstarter for asynchronous motor - 62 A - 230-600V - 15-37 kW
General
Manufacturer:
Schneider Electric
Range:
Altistart
Subrange:
22
Type of product:
Soft starters
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions (cm):
36 x 25 x 30
Weight:
8.35kg
Commodity Code:
Export Control Regulations (ECCN):
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%