Schneider Electric ATV212H075N4
Altivar 212 - Frequency controller - 0,75kW - 480V - 3F - EM
Condition
Excl. Tax
Transport and Handling Information
Express shipping and rush orders
Other options available
Backorder from our suppliers
ATV212H075N4_0
ATV212H075N4 New factory sealed
99 In Stock | Expected within 3 weeks
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
The Altivar 212 is a high-performance frequency controller designed for optimal control in a wide range of applications. With a power rating of 0.75kW and a three-phase input of 480V, this variable frequency drive ensures smooth operation and energy efficiency.
Altivar 212 - Frequency controller - 0,75kW - 480V - 3F - EMC class C2 - IP21
General
Manufacturer:
Schneider Electric
Range:
Altivar
Subrange:
212
Type of product:
Variable frequency drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions (cm):
21,5 x 18 x 18,5
Weight:
1.94kg
Commodity Code:
Export Control Regulations (ECCN):
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-89%
Water use
-57%