Schneider Electric ATV630D15Y6
ATV630 - Frequency converter - 15kW/20HP - 500V/690V - IP00
Excl. Tax
Other options available
Backorder from our suppliers
ATV630D15Y6
ATV630D15Y6 New factory sealed
99 In Stock | Expected within 3 weeks
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
The ATV630D15Y6 is a cutting-edge frequency converter designed for industrial applications requiring precision and reliability. With a power capacity of 15kW/20HP and operating voltage options of 500V to 690V, this variable frequency drive is ideal for controlling motors in various environments.
General
Manufacturer:
Schneider Electric
Range:
Altivar
Subrange:
630
Type of product:
Variable frequency drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions (cm):
42 x 24,6 x 24,2
Weight:
21.00kg
Commodity Code:
Export Control Regulations (ECCN):
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%