Schneider Electric ATV630D37Y6
ATV630 - Frequency controller - 37kW/50HP - 500V/690V - IP00
Excl. Tax
Other options available
Backorder from our suppliers
ATV630D37Y6
ATV630D37Y6 New factory sealed
99 In Stock | Expected within 3 weeks
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
The ATV630D37Y6 Frequency Controller is engineered for optimal control of industrial motors, offering a power output of 37kW (or 50HP) with versatile voltage options of 500V to 690V.
Choose the ATV630D37Y6 for reliable performance and efficiency in your electrical applications.
General
Manufacturer:
Schneider Electric
Range:
Altivar
Subrange:
630
Type of product:
Variable frequency drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions (cm):
108 x 42 x 58
Weight:
52.00kg
Commodity Code:
Export Control Regulations (ECCN):
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%