Indramat KDA3.3-150-3-A0I-W1
KDA MAIN SPINDLE DRIVE SERIES:03, VERSION:3, RATED CURRENT:
The unit features a rated current of 150 A with a DC bus voltage of 300 V and an analog control interface of ±10 V. It operates on a 220 V AC supply at 50 to 60 Hz and is equipped with forced cooling via an integrated heatsink blower, ensuring dependable thermal management under demanding operating conditions.
KDA MAIN SPINDLE DRIVE SERIES:03, VERSION:3, RATED CURRENT: 150A, DC BUS VOLTAGE: 300V, ANALOG +/- 10V, WITHOUT AUX. ENCODER INPUT, AUX. INTERFACE: INCREMENTAL ENCODER OUTPUT, AC SUPPLY 220V/50-60HZ, FORCED COOLING BY HEATSINK BLOWER
General
Manufacturer:
Indramat
Range:
DIAX01
Subrange:
KDA
Type of product:
Spindle drives
2nd item code:
R911263056
PLM
Product phase:
Obsolete
Logistics
Dimensions (cm):
27.0 x 40.5 x 9.0
Weight:
17.40kg
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%