Schneider Electric LXM28AU15M3X
Motion servo drive - Lexium 28 - Single/three phase power su
Excl. Tax
Other options available
Backorder from our suppliers
LXM28AU15M3X_0
LXM28AU15M3X New factory sealed
99 In Stock | Expected within 3 weeks
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
Featuring a robust power output of 1.5 kW at 200/230V, this servo drive is engineered to deliver precise motion control in various industrial applications. Its compact dimensions of 237.31 x 229.55 x 76.21 mm make it an ideal solution for space-constrained environments.
Motion servo drive - Lexium 28 - Single/three phase power supply - 200/230V - 1,5kW
General
Manufacturer:
Schneider Electric
Range:
Lexium
Subrange:
28
Type of product:
Servo drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions (cm):
237,31 x 229,55 x 76,21
Weight:
1.49kg
Commodity Code:
Export Control Regulations (ECCN):
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-89%
Water use
-57%